18:00 MOSKVA "LISTAPAD", OPENING CERENOMY
Opening film
Fiction film
NO CRYING
Dir. N. Nazarova
125 min., 2022, Russia, 16+
A Russian immigrant in Scandinavia sends her son to school, but he does not return. She finds herself at a dead end in her search for her child: according to the laws of the "new" juvenile justice system, her son is the property of the state.
2022 Russian Film and Theater Festival "Amur Autumn" (Russia) - Best Director Prize
2022 West Gate International Film Festival (Russia) - Opening film
11:30 Listapadzik PIONER (large)
LISTAPADZIK OPENING CERENOMY
12:00 Animation BELARUS
Animation program for children 1 - "Tales and Stories"
8 animated films
6+. Running time 1:17:30
12:00 Out of competition program Film Studio "Belarusfilm"
Day of Belarusian Cinema
13:00 Listapadzik PIONER (large)
MAGICIANS
Dir. Renat Davletyarov
97 min., 2022, Russian Federation
14:00 Non-fiction film PIONER (small)
Jenny, Little Ray of Light from the West
Dir. Slobodan Simojlovic
33 min., 2021, Republika Serpska, Bosnia and Herzegovina
Fuku Nashi
Dir. Julie Sando
45 min., 2022, Switzerland, Japan
16:00 Non-fiction film PIONER (small)
Prebilovci, Where Even Stones Have Scars
Dir. Sanja Dragićević Babić
77 min., 2022, Serbia
15:00 Out of competition program Film Studio "Belarusfilm"
“Lenfilm” Golden Collection
16:30 Listapadzik Studio Theatre of the Film Actors
БСК 60 лет
17:00 Fiction film CENTRALNY
DELIVARANCE
Dir. Kelvin Shum
106 min., 2022, Hong Kong, 16+
17:00 Animation BELARUS
Animation Program for adult 1 - "With a Smile"
13 animated films
16+. Running time 1:35:53
18:00 Out of competition program Film Studio "Belarusfilm"
"Kyrgyzfilm" Golden Collection
18:00 Non-fiction film PIONER (small)
Who I love
Dir. Anna Berger
89 min., 2022, Finland, Russia
19:00 Fiction film CENTRALNY
Healthy Man
Dir. Pyotr Todorovsky
102 min., 2022, Russia, 16+
10:30 Listapadzik PIONER (large)
The Bell of Hope
Dir. Alexander Kuliamin
96 min., 2022, Russian Federation
12:00 Animation BELARUS
Animation Program for Children 2 - "About Adults and Children"
9 animated films
6+. Running time 1:13:25
12:40 Listapadzik PIONER (large)
New Gods: Nezha reborn
Dir. Zhao Ji
116 min., 2021, China
14:00 Out of competition program DOM KINO
Day of Chinese cinema
15:00 Non-fiction film PIONER (small)
Female Dragon Tamers
Dir. Damian Leibovich
111 min., 2022, Argentina
15:30 Listapadzik PIONER (large)
The Stars Will Guide Me
Dir. Philip Abrutin
108 min., 2022, Russian Federation
15:00 Fiction film DOM KINO
SISTER
Dir. Ruoxin Yin
127 min., 2021, China, 16+
17:00 Animation BELARUS
Animation Program for Adult 2 - "Serious Talk"
14 animated films
16+. Running time 1:37:17
17:00 Non-fiction film PIONER (small)
Hide and Seek
Dir. Victoria Fiore
85 min., 2021, UK, Italy
15:30 Listapadzik PIONER (large)
How To Get Your Parents To Divorce
Dir. Sandrine Brodeur-Desrosiers
83 min., 2022, Canada
19:00 Out of competition program CENTRALNY
The Balkan Line
Dir. Andrey Volgin
151 min., 2019, Russian Federation , Serbia
19:00 Non-fiction film PIONER (small)
The Last City
Dir. Armen Gasparyan
64 min., 2022, Armenia
19:00 Out of competition program DOM KINO
Island Keeper
Dir. Li Chen
125 min., 2021, China
10:30 Listapadzik PIONER (large)
TARLAN
Dir. Yulia Zakharova
78 min., 2022, Republic of Kazakhstan, Russian Federation
12:20
The Hoop
Dir. Ahmet Toklu
95 min., 2021, Republic of Turkey
14:40
Perlimps
Dir. Alê Abreu
80 min., 2022, Brazil
15:00 Fiction film CENTRALNY
Mother
Dir. Zornitsa Sophia
117 min., 2022, 16+, Bulgaria, Germany, Croatia
15:00 Out of competition program BELARUS
Day of Russian Cinema ROSKINO
Strict Regime Parents
The Land of Sasha
Nika
In Limbo
17:30 Fiction film CENTRALNY
Pebbles
Dir. P. S. Vinothraj
75 min., 2021, 16+, India
17:30 Listapadzik PIONER (large)
Closing Ceremony
18:00 Non-fiction film PIONER (small)
When the Snow Melts Down
Dir. Alexey Golovkov
62 min., 2021, Russia
19:00 Out of competition program CENTRALNY
Day of Tajik Cinema
Younger Brother of Angels
26 мin.
Last Hunter's Prey
82 мin.
20:00 Non-fiction film PIONER (small)
Unbroken
Dir. Shukhrat Makhmudov
48 min., 2021, Uzbekistan
14:00 Fiction film CENTRALNY
Zere
Dir. Dauren Kamshibaev
113 min., 2021, 16+, Kazakhstan
Shambala
Dir. Artykpai Suyundukov
98 min., 2021, 16+, Kirgystan
18:00 Non-fiction film PIONER (small)
Holylight
Dir. Anna Yanovskaya
80 min., 2022, Russia
18:00 Out of competition program PIONER (large)
Creative Evening of V. Nikiforov
ZIMORODOK
Dir. V. Nikiforov
75 min., 1972, Belarus
19:00 Out of competition program CENTRALNY
Day of Uzbek Cinema
101 Flight
Dir. Akram Shakhnazarov
102 min., 2022, Uzbekistan
20:00 Non-fiction film PIONER (small)
The Ural Derby
Dir. Arseniy Kaydatsky, Julia Sergina
88 min., 2021, Russia
14:00 CENTRALNY Fiction film
Achrome
Dir. Maria Ignatenko
96 min., 2022, Russia, Israel, Germany, 18+
16:40 CENTRALNY Fiction film
No Prior Appointment
Dir. Behrooz Shoaibi
115 min., 2022, Iran, 16+
18:00 PIONER (small) Non-fiction film
Tokyo Giant: The Legend of Victor Starffin
Dir. Chavdar Georgiev
87 min., 2022, Russia, USA, Japan
18:00 BELARUS Animation
Animation Program for Adults - 3
Images of War
6 animated films
16+. Running time 1:40:42
18:00 PIONER (large) Out of competition program
Presentation
The Time Guardians
Dir. Alexey Telnov
90 min., 2022, Russian Federation
19:30 CENTRALNY Out of competition program
Day of India Cinema BARFY
20:00 PIONER (small) Non-fiction film
The Holy Archipelago
Dir. Sergey Debizhev
98 min., 2022, Russia
18:00 PIONER (large) Out of competition program
Presentation
SALT OF THIS SEA
Palestina
19:00 CENTRALNY Out of competition program
Presentation
Olivie
90 min., Belarus, Russia
18:00 MOSKVA
CLOSING CEREMONY
The 28th edition of MIFF «LISTAPAD» was held November 4-11, 2022