Schedule MIFF

Schedule


20.11.2021

12:00 PIONEER THE OPENING CEREMONY OF LISTAPADZIK
Opening Film
STARS OF THE SEVENTH SKY
Belarus
Dir. Elena Turova


14:00 PIONEER Listapadzik
BOO!
Russia
Dir. Regina Sabrekova

I HIDE A SECRET DEEP INSIDE MY SOUL
Belarus
Dir. Alena Petkevich

PRELUDE AND FUGUE
Belarus
Dir. Igor Volchek

TOMMY AND THE LION
Венгрия
Dir. Zsolt Palfi

MOUTHFUL OF WATER
Estonia
Dir. Siil Raud

PAPA IS BIG, I AM SMAL
Italy, Russia
Dir. Anya Ru, Маша Румянцева

ETERNAL FLAME
Vietnam
Dir. Vu Duy Khanh


16:00 PIONEER Listapadzik
EVEN MICE BELONG IN HEAVEN
Czech, France, Slovakia, Poland
Dir. Jan Bubenicek, Denisa Grimmova


18:00 MOSCOW THE OPENING CEREMONY
Opening Film
Fiction Films
THE ROYAL GAME
Germany, Austria
Dir. Philip Stolzl



21.11.2021

13:00 CENTRAL Documentary Films
I WILL NEVER BE ANOTHER PERSON
Russia
Dir. Anton Nikolaev


13:00 PIONEER Listapadzik
FOUR ENCHANTED SISTERS
Germany
Dir. Sven Unterwaldt Jr.


13:00 CINEMA HOUSE Fiction Films
STREETWISE
China
Dir. Na Jiazuo


14:00 BELARUS Cinema of the Young
DOOR TO DOOR
India
Dir. Rohit Khaitan

ROAD
Belarus
Dir. Kirill Khaletsky

PKHENTS
Russia
Dir. Pavel Palshyn

PAINTING BY NUMBERS
Australia
Dir. Radheya Jagatheva

#SHOOTMASHA
Russia
Dir. Christina Boreiko


15:00 CENYTRAL Documentary Films
I AM FREE
France
Dir. Laure Portier


15:00 PIONEER Listapadzik
SIPSIK
Estonia, Denmark
Dir. Melis Arulepp, Karsten Kilerich


16:00 CINEMA HOUSE Fiction Films
MY NIGHT
France, Belgium
Dir. Antoinette Boulat


16:30 PIONEER Listapadzik
WHITE SNAKE 2: GREEN SNAKE
China
Dir. Amp Wong


16:40 CENTRAL Documentary Films
BOSKO
Uruguay, Italy
Dir. Alicia Cano Menoni


17:00 BELARUS Cinema of the Young
THE GIRL AND THE SPIDER
Switzerland
Dir. Ramon & Silvan Zurcher


17:00 BELARUS Non-competitive Films
THE GOLDEN NEIGHBOURS
Russia
Dir. Stanislav Mareev


18:00 CINEMA HOUSE Fiction Films
GHAHREMAN
Iran, France
Dir. Asghar Farhadi


19:00 BELARUS Cinema of the Young
JUJU STORIES
Nigeria, France
Dir. C.J. Fiery Obasi, Abba T.Makama, Michael Omonua


19:00 BELARUS Non-competitive Films
THE CONSCIENCE
Russia
Dir. Alexey Kozlov


19:00 PIONEER Belarusian animation of the 21st century
THE LEGEND OF LADY GODIVA
Belarus
Dir. Irina Kodyukova

BELARUSIAN SAYINGS
Belarus
Dir. Mikhail Tumelya

GRANDFATHER
Belarus
Dir. Alexander Lenkin

A SPOON FOR A SOLDIER
Belarus
Dir. Irina Tarasova

THE LEGEND OF THE GUSLI
Belarus
Dir. Tatiana Kublitskaya

TOY
Belarus
Dir. Rita Shagrai

THE GENIAL WOLF
Belarus
Dir. Natalia Darwina


20:00 CENTRAL Non-competitive Films
TOMIRIS
Kazakhstan
Dir. Akan Sataev


21:00 BELARUS Non-competitive Films
LAST «DEAR BULGARIA»
Russia
Dir. Alexey Fedorchenko


21:00 PIONEER Non-competitive Films
DOCTOR LIZA
Russia
Dir. Oksana Karas



22.11.2021

13:00 CINEMA HOUSE Non-competitive Films
WHITE SNAKE
China
Dir. Amp Wong, Zhao Ji


14:00 CENTRAL Documentary Films
TO THE MOON BY BICYCLE
Georgia
Dir. Georgy Kharebava


15:00 PIONEER Listapadzik
FISH AND PUDDLE
Iran
Dir. Ali Barati


15:00 CINEMA HOUSE Non-competitive Films
BETTER DAYS
China
Dir. Derek Tsang


16:00 CENTRAL Documentary Films
THE SPECIALS
Russia
Dir. Anna Dranitsyna


16:00 BELARUSFILM Non-competitive Films
LIMA
Indonesia
Dir. Shalahuddid Siregar, Tika Pramesti, Lola Amaria, Harvan Agustriansyah, Adriyanto Dewo


17:00 BELARUS Cinema of the Young
WHITE BUILDING
Cambodia, France, China, Qatar
Dir. Kavich Neang


17:00 PIONEER Listapadzik
NEWCOMER
Russia
Dir. Alexander Kuliamin


17:00 THE CENTRAL HOUSE OF OFFICERS Non-competitive Films
A SONG ABOUT FRIENDSHIP
USSR
Dir. Sergey Sploshnov, Joseph Shapiro


17:20 CINEMA HOUSE Non-competitive Films
CHINESE DOCTORS
China
Dir. Andrew Lau Wai-Keung


18:30 CENTRAL Documentary Films
SONUNCU | THE LAST ONE
Azerbaijan
Dir. Fariz Ahmadov

FREE FLYING
Spain, Russia
Dir. Algis Arlauskas


19:00 BELARUS Cinema of the Young
HONEY CIGAR
France
Dir. Kamir Ainouz


19:00 BELARUS Non-competitive Films
AMRE
Kazakhstan
Dir. Jeff Vespa


19:00 PIONEER Fiction Films
SISTERHOOD
Macedonia, Kosovo, Montenegro
Dir. Dina Duma


21:00 CENTRAL Non-competitive Films
BLACK CASE
France, Belgium
Dir. Jan Gozlan


21:00 BELARUS Cinema of the Young
WHAT DO WE SEE WHEN WE LOOK AT THE SKY?
Germany, Georgian
Dir. Alexandre Koberidze


21:00 PIONEER Fiction Films
TRACING HER SHADOW
China
Dir. Peng Fei



23.11.2021

12:00 PIONEER CLOSING CEREMONY LISTAPADZIK


15:00 BELARUS Cinema of the Young
DAD, I’M SORRY
Vietnamese
Dir. Tran Thanh & Vu Ngoc Dang


17:00 CENTRAL Fiction Films
SEVEN SMALL COINCIDENCES
Hungary
Dir. Peter Gothar


17:00 PIONEER Documentary Films
SILENCE – VOICES OF LISBON
Portugal
Dir. Judith Kalmar and Celine Coast Carlisle


17:30 BELARUS Cinema of the Young
VIRGIN BLUE
China
Dir. Niu Xiaoyu


19:00 PIONEER Documentary Films
SILENT LEGANCY
Bulgaria
Dir. Petya Nakova

THE FIRST WORD
Armenia, Russia
Dir. Artak Serovani-Oganian


19:00 CINEMA HOUSE Non-competitive Films
85 years of Turov
THROUGH THE CEMETERY
USSR
Dir. Victor Turov


19:10 CENTRAL Fiction Films
THE RIVER
Lebanon, France, Germany, Qatar
Dir. Ghassan Salhab


19:30 BELARUS Cinema of the Young
BIRD ATLAS
Czech
Dir. Olmo Omnerzu


21:00 CENTRAL Fiction Films
FIRE
Kazakhstan
Dir. Aizhan Kasymbek


21:00 PIONEER Documentary Films
ARROW
Belarus
Dir. Galina Adamovich

BORN ON THE NEVSKY PYATACHOK
Russia
Dir. Evgeniy Popov


21:30 BELARUS Non-competitive Films
I WANT TO GO HOME
Russia
Dir. Tatiana Lyalina

THROUGH THE FIELD
Russia
Dir. Kristina Sidorova

ESCAPE
Russia
Dir. Alexander Gavrilov

RECERTIFICATION
Russia
Dir. Anna Kuzminykh

THE LAST ILLUSION
Russia
Dir. Vladimir Feklenko



24.11.2021

15:00 CENTRAL Documentary Films
MSHT-15. ANGEL OF HAPPINESS
Georia
Dir. Vakhtang Kuntsev-Gabashvili

TELL ME WITH A SMAIL
Serbia, Bosnia and Herzegovina
Dir. Milana Majar


15:00 BELARUS Non-competitive Films
MEAT JELLY
Russia
Dir. Alexey Marusov

SONIA LOVES, SONIA DOESN’T
Russia, Slovakia
Dir. Belyaeva Natalia

LUCKY GUY
Russia
Dir. Lika Krylaeva

WAITING FOR YOU
Russia, Spain
Dir. Eugenia Justus

ON THE INSIDE
Russia
Dir. Julia Kudoyar

MUSHROOMING
Russia
Dir. Roman Artemyev


15:00 PIONEER Fiction Films
THE INNER GLOW
Venezuela
Dir. Luis Alehandro and Andres Eduardo Rodriguez Ruiz


17:00 CENTRAL Documentary Films
KODOKUSHI
Turkey
Dir. Ensar Altay


17:00 BELARUSFILM Non-competitive Films
I’M NOT TERRORIST
Uzbekistan
Dir. Muhammad Ali Iskandari


17:00 BELARUS Cinema of the Young
LOULOUTE
France
Dir. Hubert Viel


19:00 MOSCOW Non-competitive Films
QAZAQ. HISTORY OF THE GOLDEN MAN
USA, Kazakhstan
Dir. Igor Lopatonok


19:00 CENTRAL Non-competitive Films
KAKHETIAN TRAIN
Georgia
Dir. Lali Kiknavelidze


19:00 BELARUS Cinema of the Young
SON
Iran
Dir. Noushin Meraji


19:00 PIONEER Non-competitive Films
LEAVE COMMUNITY
Russia
Dir. Maria Tumova


19:00 CINEMA HOUSE Non-competitive Films
PORT OF HEARTS
Indonesia
Dir. Lola Amaria


21:00 BELARUS Cinema of the Young
BLUE HEART
Cuba
Dir. Miguel Coyula


21:00 PIONER Non-competitive Films
ARCHIPELAGO
Russia
Dir. Alexey Telnov, Mikhail Malakhov Jr.


23:00 MOSCOW Non-competitive Films
BAD LUCK BANGING OR LOONY PORN
Romania, Luxembourg, Czech, Croatia, Switzerland, United Kingdom
Dir. Radu Jude



25.11.2021

16:00 BELARUS Cinema of the Young
IYA
Russia
Dir. Ilya Mikheev

HIDDEN SPACE
Russia
Dir. Denis Vilenkin, Anton Fomochkin

BURDEN
Tadjikistan
Dir. Manzarzli Sherali

MAYAKOVSKY
Russia
Dir. Vika Lirika

WHITE HETERSEXUAL MALE
Russia
Dir. Gleb Ross

HEARTBREATH
Azerbaijan
Dir. Azer Guliev


16:00 BELARUSFILM Non-competitive Films
RETROSPECTIVE OF GEORGIAN CINEMA


16:30 PIONEER Fiction Films
ILHAQ
Uzbekistan
Dir. Jahongir Akhmedov


18:00 CENTRAL Documentary Films
LONG SHOT
Russia
Dir. Vladimir Golovnev

BALLADE FOR GALILEI
Bulgaria
Dir. Ralitza Dimitrova


19:00 BELARUS Non-competitive Films
БУРАН
Russia
Dir. Айнур Аскаров


19:00 PIONEER Fiction Films
YUNI
Indonesia, Singapore, France, Australia
Dir. Kamila Andini


19:00 CINEMA HOUSE Non-competitive Films
PILOT
Russia
Dir. Renat Davletyarov


20:00 CENTRAL Non-competitive Films
HELLO DEDUSHKA MOROZ!
Russia
Dir. Наталья Ахматова


21:00 PIONEER Fiction Films
PARENTS DAY
Russia
Dir. Victor Ryzhakov



26.11.2021

18:00 MOSCOW
CLOSING CEREMONY


The 27th edition of MIFF «LISTAPAD» will take place on November 20-26, 2021